Jak smażyć ryby mrożone?
Znakomity wpływ ryb na nasz organizm jest niepodważalny, dlatego warto je jeść pod różnymi postaciami i w różnych porach dnia. Zdecydowanie najczęściej spożywamy ryby smażone. Charakteryzują się one chrupiącą panierką oraz znakomitym smakiem, który przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. Warto w tym miejscu poruszyć temat, jak właściwie przygotowywać mrożone ryby, aby charakteryzowały się doskonałym smakiem i posiadały dużą dawkę wartości odżywczych?
Ryby mrożone - dlaczego są tak popularne?
O ile nie mieszkamy blisko morza, zakup świeżej i niezamrożonej morskiej ryby jest bardzo utrudniony. Zazwyczaj w sklepach spotykamy przygotowane wcześniej filety znajdujące się w zamrażarkach lub ułożone na specjalnym lodzie. Ryby są mrożone z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim chodzi o wydłużenie ich zdatności do spożycia. Ryby niezamrożone najlepiej, aby były zjedzone jeszcze w ten sam dzień po wyłowieniu z morza. Oczywiście firmy, które zajmują się ich dystrybucją na cały kraj nie byłyby w stanie dostarczyć ich w tak krótkim czasie do wszystkich punktów sprzedaży. Właśnie dlatego decydują się one na proces mrożenia, który znacząco wydłuża termin ich spożycia
Ponadto etap mrożenia pozwala na zachowanie znajdujących się w rybie witamin i innych cennych składników odżywczych. Właśnie to powoduje, że ryby są tak zdrowe dla naszego organizmu.
Pamiętać w tym miejscu należy o jeszcze jednym aspekcie, który decyduje o tym, że proces mrożenia ryb jest tak powszechnie stosowany. Chodzi mianowicie o fakt, że nie wszystkie ryby można łowić przez cały rok. Wybrane gatunki w pewnych okresach lub miesiącach podlegają ochronie. Powoduje to, że gdyby nie mrożenie, nie byłyby one dostępne w sklepach. Mrożenie ryb sprawia, że tego typu produkty spożywcze są powszechnie dostępne w sklepach bez względu na porę roku.
Czy zawsze trzeba rozmrażać ryby?
Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać i tak naprawdę zależy od kilku czynników. Przede wszystkim duży wpływ na proces przygotowania mają indywidualne preferencje. Są osoby, którym smażone ryby wyjęte prosto z zamrażalnika smakują najlepiej. Istnieją jednak gatunki ryb, które należy przed położeniem na rozgrzaną patelnię najpierw rozmrozić, aby pozbyć się z nich zbędnej wody. Woda ta przy obróbce termicznej mogłaby zacząć pryskać, co oczywiście jest bardzo problematyczne.
Bardzo dobrą praktyką stosowaną przez profesjonalnych kucharzy jest powolne rozmrażanie ryb. Produkty należy w pierwszej kolejności włożyć na specjalną blaszkę lub do miski i schować w lodówce. Dzięki temu możliwe będzie łatwe pozbycie się wody nagromadzonej w rybie. Należy unikać sztucznych zabiegów mających za zadanie rozmrożenie ryby (na przykład w mikrofali). Może spowodować to odkształcenie się produktu lub zepsucie jego smaku.
Zadbaj o odpowiednie zaplecze do smażenia ryb
Aby proces smażenia ryb mógł być przeprowadzony w możliwie najbardziej efektywny i poprawny sposób, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią patelnię z właściwą powłoką. Spowoduje to, że produkty nie będą przywierać do jej powierzchni, a co za tym idzie, nie przypalą się.
Przed rozpoczęciem smażenia warto opłukać delikatnie rybę z pozostałości lodu. Bardzo ważną informacją jest fakt, że ryby trzeba kłaść na wcześniej rozgrzany olej. Błędem jest włączanie palnika dopiero w momencie, gdy ryba znajduje się już na patelni. Możliwe jest smażenie ryb obtoczonych w mące. Istotne jest jednak, aby położyć ją na rozgrzanym tłuszczu natychmiast po spanierowaniu. Spowoduje to, że panierka nie zdąży nasiąknąć olejem, a dzięki temu będzie znakomicie przylegać do fileta.
Jakie ryby najczęściej smażymy?
Istnieje bardzo wiele rodzajów ryb, które mogą być przyrządzane w domu każdego z nas. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o karpiu, dorszu, łososiu, mintaju czy też morszczuku. Gatunki te posiadają wiele składników odżywczych i cennych witamin, co powoduje, że będą dobrym wyborem dla osób w każdym wieku.
Dodaj komentarz