Krewetka tygrysia – wygląd, właściwości odżywcze, pomysły na dania
Owoce morza są coraz częściej wybieranym rodzajem dań. Spotkać je można już nie tylko w drogich restauracjach czy na wystawnych przyjęciach, ale również w domach każdego z nas. Niemal na każdym kroku spotkać można bowiem oferty zachęcające do zakupu owoców morza gotowych do przyrządzenia w swoim mieszkaniu. Ostatnimi czasy bardzo dużą popularnością cieszą się krewetki tygrysie, które oprócz znakomitych walorów smakowych odznaczają się również pozytywnym wpływem na nasz organizm. Powoduje to, że powinniśmy je spożywać możliwie często.
Krewetki tygrysie – cechy charakterystyczne
Krewetki tygrysie są jednymi z większych, jakie można spotkać na rynku. Są jednocześnie jednym z najpopularniejszych rodzajów owoców morza. Występują w strefie przybrzeżnej Oceanu Indyjskiego, a także w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Ze względu na swoje występowanie, szczególną popularnością cieszą się chociażby w południowej Afryce oraz w północnej Australii. Spotkać je można także we wschodniej Azji. W czasie swojego bytowania krewetki tygrysie spotkać można przede wszystkim na mulistych dnach mórz i oceanów. Zdecydowanie najczęściej występują na głębokości od 20 do 50 metrów, jednak zdarzają się sytuacje, gdy są znajdowane znacznie głębiej, nawet na głębokości 110 metrów.
Jak wygląda krewetka tygrysia?
Krewetki tygrysie osiągają z reguły długość do około 30 centymetrów. Jako ciekawostkę można dodać, że to samice są większe od samców. Ich cechą charakterystyczną jest wielobarwność. Pancerz skorupiaka ma z reguły kolor szaro-zielony, natomiast strona brzuszna czarno-biały. W stanie surowym mięso krewetek ma odcień niebieski, natomiast po obróbce termicznej przekształca się w kolor różowy. Krewetki tygrysie posiadają 5 par odnóży krocznych (używanych podczas chodzenia), a także 5 par przydatków, które znacząco ułatwiają im poruszanie się pod wodą. Z reguły ta konkretna odmiana krewetek żyje 2-3 lata.
Dlaczego warto jeść krewetki?
Nie każdy o tym wie, ale krewetki tygrysie zawierają szereg składników odżywczych oraz witamin, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Wspomnieć w tym miejscu należy przede wszystkim o dobrze przyswajalnym białku oraz o kwasach tłuszczowych mających pozytywny wpływ na nasz układ sercowo-naczyniowy. Krewetki tygrysie zawierają również witaminę B12 i B6, a także witaminy z grupy E. Dzięki temu poprawiają odporność organizmu. Dzięki zawartości astaksantyny mają również właściwości przeciwzapalne.
W jaki sposób przyrządzać krewetki tygrysie?
Jeśli nigdy wcześniej nie przyrządzaliśmy krewetek czy ogólnie owoców morza, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi wskazówkami mówiącymi, jak obchodzić się z tego typu daniami. Świeże krewetki przechowuje się w warunkach chłodniczych maksymalnie 2 dni, choć najlepiej jest je spożyć jeszcze tego samego dnia. W momencie, gdy mamy do czynienia z krewetkami zamrożonymi, można je przechowywać w zamrażarce nawet kilka tygodni i wyjąć, gdy tylko nadarzy się okazja do ich przyrządzenia. Ważne w takim przypadku jest, aby dokładnie je opłukać pod bieżącą wodą.
Krewetki mogą zostać obrane ze skorupy na kilka sposobów - można posłużyć się rękami lub wykorzystać widelec półmiskowy z dwoma zębami. Przyrządzać je można zgodnie z naszymi upodobaniami - mogą być pieczone, gotowane, duszone, grillowane lub smażone. Warto podawać je z sosem maślanym lub kremowym. Mogą stanowić znakomity dodatek do ryżu, makaronu vxy też sałatek. Mnogość możliwości ich przyrządzenia powoduje, że każda osoba znajdzie najwłaściwsze rozwiązanie dla swoich kulinarnych upodobań. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że krewetki mają bardzo delikatne mięso, co oznacza, że czas ich obróbki termicznej powinien być bardzo krótki. Z reguły świeże krewetki gotuje się lub smaży 2-3 minuty. Dzięki temu danie będzie charakteryzowało się nie tylko znakomitym wyglądem i smakiem, ale również dużą dawką witamin. Będą więc znakomitym pomysłem na obiad dla całej rodziny. Zadowolą nie tylko dorosłych, ale również dzieci chcących spróbować zupełnie nowych smaków.
Dodaj komentarz