Mietus królewski i limanda - mniej znane ale nie mniej smaczne
Mówiąc o najpopularniejszych rybach żyjących w Polsce zapewne wspomnimy o gatunkach, takich jak karp, sandacz, okoń czy też leszcz. Nic dziwnego, że są one tak popularne. Zawierają bowiem drogocenne składniki odżywcze i witaminy, które wpływają na odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu. Powinny więc stanowić stały element naszej diety. Nie każdy jednak wie, że równie drogocenne są także inne gatunki, jak na przykład miętus królewski oraz limanda. Warto bliżej przyjrzeć się tym rybom i wzbogacić swój jadłospis o te konkretne gatunki.
Miętus królewski - charakterystyka
Miętus królewski jest rybą słodkowodną, która występuje w kolorze od szarawego do zielonkawego. Jego cechą charakterystyczną jest podłużne ciało, które zwęża się w okolicy ogona. Głowa ryby jest szeroka i spłaszczona, co jeszcze bardziej sprawia, że nie można jej pomylić z innym gatunkiem. Bardzo istotne jest, że miętus królewski zawiera dużą ilość niezbędnych witamin z grupy A, B, C, D i E. Oprócz tego ryba jest bogata w jod, miedź i cynk, a wysoka zawartość białka powoduje, że mięso stanowi ważny element budulcowy naszego organizmu.
Miętus królewski może stanowić znakomite połączenie dla sosu śmietanowego z grzybami. Kruchość mięsa i niepowtarzalny aromat sosu powodują, że danie wprost rozpływa się w ustach. Potrawa może być więc przygotowywana nie tylko na co dzień, ale również na specjalne okazje.
Limanda – dlaczego warto jeść tę rybę?
Limanda jest stosunkowo niewielką rybą, bowiem mierzy zazwyczaj od 15 do maksymalnie 25 centymetrów. Stanowi istotny produkt odżywczy, gdyż zawiera sporą dawkę białka, witaminy B12, selenu oraz jodu. Mięso ryby jest dość chude i zwarte, co powoduje, że nie rozpada się na patelni i na talerzu. Dzięki wartościowym składnikom odżywczym limanda poprawia zdrowie serca i zmniejsza stany zapalne. Dodatkowo poprawia funkcjonowanie mózgu. Wszystko to powoduje, że powinna być spożywana głównie przez osoby starsze, które wymagają podawania dań bogatych w drogocenne składniki odżywcze.
Dodaj komentarz