Niezwykłe i mało znane ryby w Polsce?
Do tego, że warto regularnie jeść ryby nie trzeba nikogo przekonywać. Potrawy zawierające w swym składzie ryby posiadają wiele cennych wartości odżywczych, które pozytywnie wpływają na nasz organizm oraz na ogólne samopoczucie. Istnieją w Polsce gatunki ryb, które odznaczają się wyjątkowo dużą popularnością. Są to na przykład pstrągi, łososie, śledzie, makrele czy też dorsze. Nie należy jednak ograniczać się wyłącznie do tych gatunków, bowiem również inne (mniej znane) ryby posiadają wiele cennych składników pozytywnie wpływających na nasze zdrowie. Wspomnieć w tym miejscy należy przede wszystkim o zębaczu.
Zębacz - charakterystyka
Wyróżniamy kilka rodzajów zębaczy - pasiasty, pospolity, smugowy oraz morski. Średnia długość tego gatunku ryby to około 50-80 cm. Odznacza się szaroniebieską barwą oraz charakterystycznymi ciemnymi pasami zachodzącymi aż na płetwę grzbietową. Tym, co przykuwa uwagę są z pewnością bardzo mocne szczęki oraz zęby ryby. Służą one przede wszystkim do rozłupywania jeżowców, skorup ślimaków oraz krabów.
Walory smakowe zębacza
Mięso zębacza jest białe i jędrne. Znakomity smak powoduje, że ryba ta stała się przysmakiem już w wielu krajach. Cechą charakterystyczną dania jest przede wszystkim chude mięso o wielu wartościach odżywczych. Osoby, które nie przepadają za charakterystycznym zapachem ryb, powinny spróbować właśnie zębacza, bowiem odznacza się ledwie wyczuwalną rybną nutą.
Zębacza można podawać pod wieloma postaciami - uwędzone, w sałatkach lub też w pastach. Mięso jest soczyste, a przy tym łatwo oddziela się od ości, których zębacze nie mają zbyt dużo.
Wartości odżywcze dostarczane przez zębacze
Zębacze posiadają związki mineralne, takie jak jod oraz wapń, będące kluczowym budulcem naszych kości. Ponadto są doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka i kwasów omega-3. Ten konkretny gatunek ryby dostarcza tak bardzo potrzebne naszemu organizmowi witaminy A, B, D oraz E. Wszystko to powoduje, że warto możliwie jak najczęściej jeść nie tylko te najbardziej znane, ale również i mniej popularne gatunki ryb.
Dodaj komentarz